• Taşımada Güvenin Adresi
  • Hızlı Ulaşım : +90 541 770 21 91

Silo Taşımacılığı

A)KULE TİPİ BETON VEYA ÇELİK SİLOLAR: Yapı malzemesi olarak en fazla beton kullanılmakla birlikte, briket, taş, tuğla ve sac da kullanılabilir. Ahşap veya sacdan yapılmış silindirik silolar çok dayanıklıdır. Çelik sacla yapılan silolarda, hava ve su ile teması olan kısımlar kolay aşındıklarından, iç kısmın koruyucu bir madde ile kaplanması zorunluluğu doğar. Silindirik silolar için en uygun yapı silo malzemesi galvanizli oluklu sacdır. Ahşap malzeme ile yapılan siloların yatay basınca karşı dirençleri, duvar dışına yerleştirilen çelik halkalarla sağlanır. Profesyonel işletmelerin düşünebileceği pahalı yapılardır. Bu tür silolarda en fazla otomatik yemleme Yapılan yerden tasarruf zorunlu olduğu için ve işçiliğin pahalı olduğu yerlerde 500-1000 tonluk kuleler halinde inşa edilmektedirler. Çelik malzeme kullanılabilir.

b)YER ÜSTÜ BETON SİLOLAR: Bu tür silolar yer üstüne tabanı beton, iki veya üç tarafı taş bulunulabilen, dayanıklı inşaat malzemelerinden inşa edilen genelde önü açık silolardır. İnşaat masrafları oldukça yüksektir ve inşası sırasında yan duvarlara Uygun meyil vermek şart olmuştur. Ayrıca silo üzerine kum torbaları, kamyon lastikleri konularak silajın hava almasını engellemiş oluyoruz. Sermayesi az olan ve küçük ölçekli işletmelerde tavsiye edilmemektedir. Ülkemizde en çok kullanılan silo tipi olarak kayıtlara geçmektedir. Kullanış olarakda gayet kullanışlı bir silo tipidir.

C)TOPRAK ÜSTÜ SİLOLAR: Bütçe açısından uygun olan yani en ucuz silolardır ve en basit silolama şeklidir. Masrafı yoktur. Bu nedenle küçük ölçekli işletmelerde tavsiye edilmektedir. Çünkü sabit bir yatırıma hiç gereksinim yoktur. İşletme büyüdükçe, geliştikçe ve zenginleştikçe daha emniyetli silolara geçilebilir. Büyük ölçekli işletmelerde kullanılmaz. Ülkemizde küçük tarım işletmeleri hâkim olduğu için kule tipi sürekli silolar pek bulunmamaktadır. özellikle kurak bölgeler için küçük boyutlu sürekli ya da geçici kuyu ve hendek siloların uygun olduğunu belirtmek mümkündür. Ayrıca sap ve saman balya siloları, tahta ve çit silolar ile plastik bez silolar maliyetlerinin düşük olması nedeniyle ülkemiz için önerilebilecek silo tipleridir. My Silonun kullandığı Tahıl Depolama Siloları


GERİ